Dikkat Dikkat

Yazar: Kategori: Anaokulu
  • Yazı boyutu: Büyüt Küçült
  • Ziyaret: 505
  • 0 Yorumlar
  • Abone Ol
505

İkinci rehberlik etkinliğimiz olan "Dikkat Geliştirici Oyunlar" ve "Dikkat Geliştirici Ezgersizler"imizi öğrencilerimizle tamamladık. 

Göz kasları beynin algılama ve kavrama düzeyini büyük oranda etkiler. Göz egzersizleri göz kaslarını, sağ ve sol beyin arasındaki etkileşimi güçlendirerek görsel olarak daha iyi odaklanma becerisini geliştirir.

Bu nedenle etkinliğimize kısa bir göz egzersizi ile başladık. Sonrasında öğrencilerimizin dil seviyelerine uygun olan nesneleri masanın üzerine yerleştirerek çocukların bu nesnelere dikkatle bakmalarını istedik. Her öğrencinin yeterli bir süre baktığından emin olduktan sonra nesneleri kaldırarak çocuklardan dikkatle baktıkları nesnelerden hatırladıklarını çizmelerini istedik. Ve resimleri rehberlik panomuza astık. Daha sonra öğrencilerimizin gelişim seviyelerine uygun olarak hazırladığımız çalışma kağıdıyla keyifli bir vakit geçirdik. Bu çalışmayı tamamlarken dikkatli olmak üzerine öğrencilerimizle sohbet ettik.  Egzersizlerimizi bitirip kendimizi dikkat oyunlarına hazır hissettiğimizde ise oyunlarımıza başladık.

Oyunlarımızı öğrencilerimizin dikkatini geliştirme, arkadaşları arasındaki uyumu kolaylaştırma, hızlı karar verme, özdenetim becerilerini kazandırma amacıyla oynadık.

İlk olarak Yaratıcı Drama oyunlarından "Şef Der Ki" oyununu oynadık. Dikkatli olduklarında hiç yanılmadıklarını gören öğrencilerimiz çok eğlendi ve dikkatin önemi hakkında farkındalık kazanmış oldular.

Son olarak öğrencilerimiz ile "Dikkat! Top!" oyunumuzu oynadık. Topu birbirimize attık ve bir nesne ismi söyledik. Eğer nesnemiz bir meyve ise topu yakalamaya, meyve değilse tutmamaya çalıştık. Hem sözel ifadeleri kullanarak zihinsel dikkatin hem de fiziksel dikkatin gerekli olduğu bu oyunumuzda öğrencilerimiz çok başarılı bir performans gösterdiler ve birlikte çok eğlendik.

 

Bu haberyi değerlendir:
0

Yorumlar

  • Henüz yorum yok. İlk yorum gönderen siz olun

Yorum yazın

Misafir Perşembe, 21 Haziran 2018

Şahin Okulları Şahin Okulları'nın Başarıları

Şahin Okulları Fotoğraf Galerisi

Neden Şahin Okulları?

  • Beyaz Bayrak Projesi ( White Flag Project )